Kto stawia wiaty przystankowe?
Wiaty przystankowe to nieodzowne elementy infrastruktury nie tylko w dużych miastach, ale także znacznie mniejszych oraz wsiach. Wiaty przystankowe spełniają wiele funkcji, a odpowiednio dopasowane, tworzą spójną całość z innymi elementami małej architektury.
Obecnie ciężko jest nawet sobie wyobrazić sytuację, w której przystanki autobusowe w najważniejszych miejscach nie byłyby uzupełnione o dopasowaną wiatę przystankową. Kto stawia wiaty przystankowe i kto utrzymuje wiaty przystankowe?
Co to właściwie są wiaty przystankowe?
Wiaty przystankowe są zaliczane do elementów tzw. mebli miejskich, czyli profesjonalniej mówiąc elementów architektury miejskiej. Montowane najczęściej w miejscach zatrzymywania się autobusów, tramwajów, trolejbusów, czy również na peronach kolejowych. Odpowiednio dobrane stanowią spójne i harmonijne połączenie ze wszystkimi elementami architektury miejskiej. Architektura miejska jednak nie oznacza, że są to elementy, które można spotkać jedynie w dużych miastach. Wiaty przystankowe montuje się również w znacznie mniejszych miejscowościach, a także na wsiach, wszędzie tam gdzie znajdują się przystanki.
Najważniejsze zalety wiat przystankowych
Przystanki autobusowe, wiaty przystankowe to elementy, które nie tylko tworzą spójną całość z innymi częściami architektury miejskiej, ale przede wszystkim są funkcjonalne i wygodne dla pasażerów.
Jakie są najważniejsze zalety z montażu wiat przystankowych?
Po pierwsze funkcja ochrony przed różnymi warunkami atmosferycznymi- pasażerowie oczekujący na przyjazd autobusu, pociągu, czy tramwaju, powinni móc ochronić się przed deszczem, wiatrem, czy śniegiem, wówczas znacznie bezpieczniej jest oczekiwać na transport.
Po drugie funkcja wygody- ten kto montuje wiaty przystankowe, w dużej mierze zwraca z pewnością uwagę również na wygodę pasażerów, z tego też powodu wiaty przystankowe, kupione w profesjonalnych sklepach, mogą zostać doposażone o ławkę, dzięki czemu pasażerowie oczekujący na przyjazd swojego środka transportu, mogą oczekiwać w sposób wygodny. Najbardziej docenią to osoby starsze, które właściwie są najczęstszą grupą podróżującą transportem zbiorowym.
Po trzecie wizytówka miast i wsi- zadbane miasta to zdecydowanie wizytówka ich włodarzy, na małą architekturę miejską składają się między innymi właśnie wiaty przystankowe. Prezydent, burmistrz, czy wójt dbający o wygląd własnego miasta czy gminy, a także wygodę swoich mieszkańców, z pewnością będzie dobrze postrzegany przez wyborców, a zadbana architektura będzie stanowić najlepszą wizytówkę. Wiaty przystankowe zatem mogą być nie tylko wygodne i funkcjonalne ale także po prostu bardzo ładne.
Wiaty przystankowe kto jest właścicielem?
Wiaty przystankowe to element infrastruktury miejskiej i wiejskiej, którego nie można ustawić ot tak w dowolnym miejscu. Wszystko to regulują odpowiednie przepisy, które także mówią o tym kto jest właścicielem przystanków. Według ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, właścicielem wiat przystankowych są lokalne samorządy. Co bezpośrednio wiąże się z tym, że ich budowa, lokalizacji oraz utrzymanie należy właśnie do samorządów. Nie zawsze tak wyglądały przepisy, przed nowelizacją za lokalizację i utrzymanie wiat przystankowych odpowiedzialny był zarządca drogi. Zmiany w prawie w tej kwestii są jak najbardziej z korzyścią dla podróżujących, ponieważ dużo łatwiej jest interweniować w sprawie np. zmiany lokalizacji wiaty za pośrednictwem chociażby radnych.
Kto stawia wiaty przystankowe?
W odniesieniu do powyższego nagłówka, kto jest właścicielem wiaty przystankowej, można bezpośrednio odpowiedzieć również na pytanie kto stawia wiaty przystankowe. Oczywiście kompetencje co do lokalizacji przystanków ma również rada gminy, która decyzję przekazuje bezpośrednio do zarządcy drogi, ten może wprowadzić poprawki, ale nie może całkowicie odrzucić podjętej decyzji radnych. Na lokalizację w takim razie mogą mieć również wpływ sami zainteresowani, pertraktując u radnych.
Kto utrzymuje wiaty przystankowe?
Zgodnie z nowelizacją przepisów, obecnie za utrzymanie wiaty przystankowej odpowiadają gminy. O przystanki w miastach i wsiach również należy odpowiednio się zatroszczyć, utrzymać w czystości, przeprowadzać remonty i prace konserwacyjne kiedy jest to konieczne. Wszystkim tym musi się ktoś zająć. Odpowiednim organem są do tego właśnie gminy, które są odpowiedzialne za wymienione prace przy wiatach przystankowych.
Gdzie kupić wiaty przystankowe?
Profesjonalne wiaty przystankowe najlepiej będzie zamówić w firmach zajmujących się małą architekturą. Wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu można z łatwością dopasować przystanek do potrzeb i miejsca. Także w kwestii odpowiedniego dopasowania pod względem wyglądu nie powinno być problemu, dzięki czemu przystanki stworzą harmonijną i spójną całość z pozostałymi elementami infrastruktury. W profesjonalnych sklepach można także uzupełnić wiatę przystankową o ławki, a także kosze na śmieci. Ceny wiat przystankowych uzależnione są od konkretnego modelu, materiału wykonania, koloru, oraz wymiaru.